Vítejte v Dětenicích, v nefalšovaném středověku!

 

Kdyby tu nebyl středověký areál s krčmou, hotelem a zámkem, jen těžko by někdo ze zvídavých turistů do Dětenic vůbec zavítal. Povedlo se však nevídané! Zdejší Dětenický resort je tak úžasný, že se zde skvěle pobavíte, ať jste tu poprvé, nebo třeba po desáté! Cestu si sem teď nachází nejen čeští návštěvníci, ale doslova turisté z celého světa. Proto neváhejte ani vy a do Dětenic určitě zavítejte!

 

 

Středověká krčma

Ač to zní neuvěřitelně, po překročení prahu stanete v hlubokém středověku. Přítmí, hrubě opracované lavice, stoly ozářené svícemi… Se zatajeným dechem budete vnímat energii, která sálá z klenutí a starých kamenných zdí. To však není zdaleka vše! Zdejší specialitou je maso pečené na otevřeném ohni a další jídla, které jen tak někde neochutnáte. A jen co se usadíte k dobré krmi, uslyšíte živou středověkou hudbu, fakír přímo před vámi předvede oslnivou ohnivou show, tanečnice, piráti či inkvizitor se postarají o zábavu a rozptýlení. Otevřeno je tu denně od 11 do 24 hodin, středověký program je od 19 do 22 hodin.

 

 

 

 

Středověký hotel

Kdo tu ještě nespal, určitě prohloupil. Tento hotel totiž patří mezi světové unikáty, přičemž zároveň nabízí zážitkovou turistiku. Za doprovodu světlonoše vyjdete po starých dřevěných schodech do patra, kde na vás dýchne vůně dřeva a hořících svící, doba temna v nejopravdovějším slova smyslu. Poté stisknete kovanou kliku a s údivem nahlédnete do pokoje, kterému vévodí velká středověká postel s pořádnými duchnami, prkenná podlaha, kůže na zdech a sošky skřetů. Záchod vypadá jako latrína, ovšem skrývá v sobě plně funkční toaletu, stejně jako sprcha, pro kterou slouží konev. Ale nebojte se – vše je čisté a provoněné levandulí a bylinkami. Když ulehnete do nadýchaným peřin, na chvíli se můžete zasnít – ocitli jste se sice ve středověku, ovšem s dokonalým moderním komfortem. A když tvrdě usnete, najednou v polospánku uslyšíte děsivé zvuky, stejně jako je kdysi slyšeli naši prapředci… Že by tu v noci strašilo? Ano, ale nejen v noci, nýbrž i ve dne! Na noc v tomto hotelu zcela jistě nezapomenete a stane se pro vás výjimečným zážitkem. Na výběr je tu ze dvou druhů pokojů: klasické pokoje, v prvním patře Středověkého hotelu, anebo zcela nově vybudované unikátní rytířské pokoje v přízemí Středověkého hotelu. Zajímavostí také je, že tyto pokoje nemají klíče, ale jsou pojmenovány například jako Albrecht z Vladštejna a podobně.
Šenk u dvou čarodějnic

Součástí Středověkého hotelu je i nový šenk U dvou čarodějnic, kde ráno po noci strávené ve Středověkém hotelu bohatě posnídáte. Ovšem snídaně není jen tak obyčejná. Jíst totiž budete mezi ručně tesanými náhrobky osvícenými svíčkami, šunku a sýr si vytáhnete ze studny, nalijete si česnekovou polévku a ochutnáte další dobroty. V šenku však můžete i přes ven a v noci popíjet skvělé Dětenické pivo, víno a další nápoje.

 

 

 

Zámecký pivovar

V Dětenickém pivovaru se vaří výtečné neošizené pivo, které se čepuje jak ve Středověké krčmě, tak i v šenku U dvou čarodějnic. Při prohlídce pivovaru spatříte dobové interiéry sladovny, bednárny, varny a další zajímavé historické místnosti a nástroje. Velkým trumfem prohlídky pivovaru je i ukázka výroby dětenického piva z 18. století, zcela podle původní receptury. A jaké pivo tu vaří? Domácí nefiltrované pivo s ojedinělou recepturou a názvem Světlé a Černé pivo lásky!

 

 

Barokní zámek

Při klasické prohlídce zámku Dětenice můžete vidět 14 plně zařízených pokojů a nástěnné malby, barokní a rokokové štuky. Zámecký interiér vychází z archivních materiálů převážně z 18. století a ukazuje návštěvníkům vkus a životní styl šlechty na typickém vesnickém panství.

 

V uvítací hale se nachází ojedinělá sbírka zbraní Maltézských rytířů čítající cca 350 kusů převážně z třicetileté války včetně unikátních lodních děl z památné bitvy roku 1522 o ostrov Rhodos. Na zámku se nachází rovněž velká sbírka loveckých trofejí.

Po prohlídce se můžete projít v zámeckém parku, kde naleznete dendrologicky zajímavé a staré dřeviny. Pokud se rozhodnete pro Čarodějnickou prohlídku zámku, určitě neprohloupíte. Při humorně laděné prohlídce se totiž nasmějete jak vy, tak i vaše děti.

 

 

 

 

 

Strašidelné soboty: Celoročně každou sobotu od 10:30 do 17:30 hodin (poslední prohlídka) se můžete zúčastnit v zámeckých komnatách netradiční prohlídky v doprovodu čarodějnice. Za světla plápolajících svíček, zdejší ježibaba Žizelda barvitě a po svém povypráví příběh o tom, jak se na Dětenicích žilo. Hodné děti, se nemají čeho bát, neváhejte, bavit se bude celá rodina.

 

 

 

Pohádkové nedělní prohlídky: Čeká vás další netradiční prohlídka zámku s pohádkovým příběhem pro celou rodinu. Chcete vědět, kdo napraví nezbednou princeznu? Staňte se součástí pohádky a prohlédněte si zámek. V neděli se na zámku Dětenice každou hodinu hraje pohádka “O napravené princezně”. V zámeckých komnatách během pohádkové prohlídky prožijete příběh princezny, který možná i dobře znáte. Netradiční pojetí prohlídky zámku bude příjemným zpestřením vašeho nedělního dne od 10:30 do 16:30 hodin, přičemž poslední prohlídka s princeznou začíná v 16:30 hod. (Pohádkové prohlídky se v prosinci nekonají.)

 

 

 

Návštěvu v Dětenickém resortu si užijí jak malí, tak i velcí návštěvníci. Nakonec, zkuste sem zajet a přesvědčit se na vlastní oči, že středověk je tu stále živý! I v prosinci je tu totiž mnoho akcí, na kterých byste neměli chybět:

 

+ Mimo strašidelných sobotních prohlídek zámku ( od 10.30 do 17.30) se v prosinci konají i Adventní nedělní prohlídky zámku. Každou neděli od 03.12.2017 do 17.12. 2017 vás čeká romanticky Adventně laděná prohlídka zámku, s vyprávěním o vánočních zvycích, tradicích, Betlému a Ježíškovi. Pohádkové nedělní prohlídky se v prosinci nekonají.

+ Unikátní středověký program – každý den ve Středověké krčmě od 19 do 22 hodin.

+ 5.12. – Čertovské řádění ve Středověké krčmě – krčmu navštíví vzácná návštěva přímo ze samotného pekla! Čerti tu budou řádit od 19. do 22. hod. Za kostým čerta či pekelnice je vstupné na program zdarma!

+ Silvestr 2017 v Dětenicích – oslavte Nový rok ve středověkém stylu! V nabídce je jak Silvestrovský balíček pro Středověkou krčmu, tak Silvestrovský balíček v barokním zámku.

 

red

Foto: Resort Dětenice/Tadeáš Marek