Vinařský podzim v Dolním Rakousku

 

 

Dolní Rakousko je rájem pro milovníky vína, a to především na podzim. Vinařské regiony Dolního Rakouska mají od poloviny srpna až do konce listopadu nachystané ochutnávky lahodných vín z místních produkce, doprovázené krásnými výhledy na pestrou krajinu. Kombinace tradičních slavností, malebné krajiny a vynikajících regionálních specialit zaručují ve spojení s degustací vína jedinečný zážitek. Ať už hledají návštěvníci aktivní turistickou či cyklistickou dovolenou doplněnou občasnými ochutnávkami dolnorakouských lahůdek, nebo si přejí zastavit čas ve vinném sklípku, tato oblast hned za českými hranicemi, uspokojí každého.

 

Vinařské oblasti:

Weinviertel

Na Vinařské cestě Weinviertel West ochutnají návštěvníci vína známá daleko za hranicemi Rakouska. Na 130 km dlouhé Vinařské cestě poznají mimo jiné nejdelší  sklepní uličku v Hadresu a nádherné údolí řeky Pulkau s divoce rostoucími vinicemi. Nejznámější vinařské obce na Vinařské cestě Weinviertel West jsou  Retz a idylické městečko Veltlínského zeleného  z Röschitz. V Retzu se nachází  zážitkový sklep dlouhý 20 km, jenž návštěvníky provede po stopách ušlechtilého nápoje z hroznů, a rovněž každoročním vinobraním, při kterém víno teče přímo z městské kašny. Cyklisté pohodáři si zamilují  Vinařskou cyklostezku s poznáním. Vede zvlněnou oblastí Retzer Land a prochází historickými sídly, zatímco míjí romantické vinohrady a lákavé vinné šenky, tzv. Heurige. Stejně tak pěkná a rozmanitá je  Hvězdicová cyklistika v Retzer Land, kterou je nejlepší si rozdělit na tři etapy. Pro pěší túru je určitě absolutní špičkou tematická stezka Sitzendorfskou sklepní uličkou v Hollabrunnu nebo cesta   Po stopách sklepní kočky.

 

Thermenregion Wienerwald

Od jihu Vídně až k Badenu se se nachází region, který zve na odpočinek, zážitky a poznávání.  Unikátní vinné odrůdy jako jsou Zierfandler (Spätrot) a Rotgipfler či jejich cuvée naleznou návštěvníci právě zde. Vinařským srdcem regionu je Gumpoldskirchen, kde na milovníky vína čeká spousta místních „Heurige“ a prodejů ze dvora. Celou krásu oblasti Thermenregion Wienerwald s nejoblíbenějšími vinařskými obcemi Gumpoldskirchen, Pfaffstätten a Sooß nebo malebné císařské město Baden lze poznat na cyklostezce vinohrady  Weingartenradweg. Výzvou je také okouzlující pěší stezka  Beethoven Spazierweg přírodním parkem Föhrenberge. Vede z Mödlingu do Badenu a pilným turistům nabízí nezapomenutelné výhledy. Za degustací vína se lze vypravit do starobylého vinařství  Freigut Thallern v Gumpoldskirchenu nebo do vinařství  Weingut Böck v Pfaffstättenu. První dva zářijové víkendy se zde na „vodovodní turistické stezce“ koná tzv. požitkářská míle  Genussmeile, což znamená putovat, koštovat a užívat si, protože 80 vinařských podniků nabízí vše, co jen lze z hroznů vytvořit.

 

Wachau

Díky unikátním klimatickým podmínkám a minerální půdě je Wachau jednou z nejlepších světových oblastní pro pěstování vína, také zde jeho kořeny sahají daleko do minulosti. Ušlechtilý nápoj pochází mimo jiné z okouzlujícího Weißenkirchenu, z Dürnsteinu opředeného pověstmi nebo idylického městečka Spitz an der Donau. Tyto malebné obce, jedinečná příroda a dlouhá historie přispěly k zařazení oblasti Wachau na Seznam světového dědictví UNESCO. Mimochodem, kdo by chtěl při výběru vína vsadit na jistotu, měl by se zaměřit na vína oceněná sdružením vinařů Vinea Wachau Nobilis DistrictusCyklisté nejvíce ocení  Dunajskou cyklostezku, etapu 5 severní břeh „Emmersdorf – Krems“, která je provede nejkrásnějšími místy Wachau, kolem výtečných vinných šenků a hustě porostlými vinicemi k mnoha památkám. Wachau lze skvěle prozkoumat také pěšky. Stezka světového dědictví  Welterbesteig Wachau, jež vede z Kremsu do Dürnsteinu a cestou tam prochází kolem nádherných výhledu, vede po starých vinařských stezkách světově proslavenými vinicemi a také kolem  zříceniny Dürnstein.  Asi nejznámější je vinařská stezka  Weinwanderweg Spitz, za hodinu a půl předvede tato trasa krajinářské skvosty regionu.

 

 

Waldviertel – Kamptal

Jestliže se ve skleničce snoubí sluncem políbené kopce, kvetoucí louky a chladné lesy, pak se určitě jedná o některé z nejlahodnějších vín DAC z údolí Kamptal, nejrozšířenější jsou zde Veltlýnské zelené a Ryzlink rýnský. Kamptal a především oblast kolem Langenloisu, se pyšní dlouhou vinařskou tradicí, kterou lze vidět nejen na krajině protkané samými vinohrady, ale také ochutnat každým douškem. Cyklisté si zde užijí krajinu řeky Kamp, kulisu zvlněných vinohradů u Zwettlu a stále zelené lesy, které v Altenwörthu přecházejí z kopečků do rovinaté krajiny Dunajských lužních lesů. Trasa je lemovaná rozmanitou krajinou, vynikajícími vinnými šenky a četnými památkami, jako je zámek Grafenegg nebo impozantní Rosenburg. Pro pěší je ideální vinařská stezka WEINWEG Langenlois, která nechá nahlédnout do zajímavého života vinařů a potěší několika degustačními zastávkami. Za návštěvu určitě stojí i zážitkový svět vína WeinErlebnisWelt LOISIUM nebo Vinařská naučná stezka v Schönbergu am Kamp. Výchozím a cílovým bodem je Alte Schmiede, turistické informační centrum a vinotéka v jednom.

 

Foto: archiv firmy