V Sasku je stále co objevovat

 

Sasko je země s bohatou historií, překrásnými městy, drahocennými sbírkami v muzeích a proslulými adventními trhy, takže patří k oblastem, kam se turisté jen hrnou. Vždyť historická centra Drážďan, Budyšína či Míšně jistě stojí za shlédnutí! Při procházkách úzkými uličkami, romantickými čtvrtěmi nebo malými dvorky můžete odhalit spoustu skrytých krás. A co všechno můžete navštívit?

 

 


Zámek přímo z pohádky

Malebný zámek Moritzburg najdete nedaleko Drážďan – a již na první pohled vám bude povědomý. Právě tady se totiž natáčela pohádka  Tři oříšky pro Popelku. A kvůli slavné filmové verzi s Libuší Šafránkovou a Pavlem Trávníčkem v hlavních rolích zámek navštěvují jak čeští turisté, tak i Němci, protože i u nich je česká Popelka velmi populární. Vždy, když zima přebere vládu, zve pohádkový zámek na oblíbenou zimní výstavu Tři oříšky pro Popelku. O tomto filmu se zde můžete dozvědět i to, co jste dosud netušili, vyzkoušet si oblečení Droběny či kuchtíka, ponořit se do vzpomínek, nebo prostě jen snít o svých oblíbených filmových hrdinech. V zámecké věži se zase mohou dnešní princezny a princové pobavit při doprovodných akcích k filmu. Podívat se a vyfotit na památku si můžete i Popelčino schodiště na boku zámku, na kterém ztratila střevíček, a jenž je tu ve zlaté podobě dodnes. Výstava trvá do 25. 2. 2018.

 

 

Město Míšeň.

Křehká porcelánová krása

Míšeňská manufaktura, MEISSEN®, dnes patří mezi přední německé luxusní značky. Její tradice sahá až do roku 1710, kdy byla v Míšni založena první evropská porcelánová manufaktura. Dnes na tuto bohatou tradici míšeňská manufaktura úspěšně navazuje a vytváří dokonale zpracované výrobky pro náročné zákazníky.

Albrechtsburg.

Museum of MEISSEN®Art zve na cestu po třistaletých dějinách porcelánu. Výstava je chronologicky uspořádaná od roku 1710 až do současnosti. Jako jediná na světě uceleně a obsáhle prezentuje rozsáhlou míšeňskou historickou sbírku. Součástí výstavy jsou předváděcí dílny, kde mohou návštěvníci vidět zdejší umělce při formování a malování porcelánu. Pro české návštěvníky výstavy je k dispozici i audioprůvodce v českém jazyce. Otevřeno je denně, v listopadu až dubnu od 9-17 hodin. Vstupné 10 euro, rodina 23 euro.

 

Náš tip:

Nenechte si při návštěvě Míšně ujít prohlídku pozdně gotického zámku Albrechtsburg. Vznikl v 15. století a je považovaný za nejstarší zámek v Německu.

 

 


Zážitkové vinařství Schloss Wackerbarth

Drážďany jsou známé jako centrum barokní radosti ze života. August Silný nechal v těsné blízkosti Drážďan vybudovat řadu venkovských sídel a letohrádků. Romantická poloha zámečku Wackerbarth uprostřed vinic obce Radebeul a vlastní výroba vynikajících vín i sektů poskytují požitek pro všechny smysly. Navíc jde o nejstaršího výrobce sektů v Sasku a zároveň první zážitkové vinařství v Evropě!

 

 

 

 

Pohoupejte se na vlnách

Pokud budete na návštěvě Drážďan, určitě si nenechte ujít projížďku na lodi. Během hlavní sezóny, tj. od začátku května zhruba do poloviny října se z Drážďan můžete vydat buď po proudu Labe směrem na Míšeň, a to podél tzv. Saské vinařské cesty  »Sächsische Weinstraße«, nebo proti proudu směrem k Bad Schandau do Saského Švýcarska. Kdo si chce Drážďany prohlédnout z paluby, ten se můžete vypravit na tzv. »Stadtfahrt zu Wasser«, na hodinu a půl dlouhou okružní plavbu s historickou kulisou města Drážďan pod pěti drážďanskými mosty, až do čtvrti Loschwitz. Plavba »Schlösserfahrt« vede ještě o něco dále, až k nádhernému zámku Pillnitz.

 Náš tip:

Mezinárodní drážďanské letiště je snadno dostupné autem (po dálnici D8/A17 a A4 dojedete od státní hranice ke sjezdu na drážďanské letiště po zhruba 45 minutách jízdy), vlakem i autobusem. Pro turisty ze severu Čech je to sem blíže než do Prahy a za parkování na letišti zaplatí nejméně v celém Německu. Pokud cestujete vlakem:  Na letiště jezdí linka rychlodráhy 2 (S-Bahn) ze směru Hlavní nádraží “Dresden-Hauptbahnhof”. Při cestování rychlodráhou S-Bahn je nutné jízdenku označit před nastoupením do vlaku, tedy ještě na nástupišti, a to v modrém cvakátku VVO. Další možností je příjezd autobusem Student Agency, který staví přímo u terminálu letiště. Z Drážďan létá do různých světových i evropských destinací i CK Neckermann. Do Německa navíc tato CK dělá i pobyty s vlastní dopravou. Zajímavostí může být třeba pobyt v Legolandu. Více podrobností o zájezdech najdete na www.ckneckermann.cz.

 

 


Budyšín, město plné věží

 

Budyšín je proslulý především díky svému starému městu s jeho mnoha věžemi a také jako centrum Horní Lužice. Nežijí tu však pouze Němci, nýbrž také lužičtí Srbové, příslušníci nejmenšího slovanského národa. Dnes je v Lužici přibližně 60 000 lužických Srbů, kteří nemají žádnou jinou „mateřskou“ zemi než Německo. Jako rok založení Budyšína platí rok 1002, když byl hlavní hrad slovanských Milzenerů poprvé zmíněn v dokumentech. Což znamená, že již tisíc let zde žijí lužičtí Srbové a Němci společně. Budyšín byl a je politickým a duchovně-kulturním centrem lužických Srbů. Město se hlásí ke své německosrbské kultuře a historii a ukazuje to především dvojjazyčnými označeními všech ulic a náměstí, stejně jako veřejných zařízení.

 

 

 

Připraveno ve spolupráci s: sachsen-tour.de a CK Neckermann

Foto: sachsen-tour.de/Sylivio Dittrich