Toulky Libereckým krajem

 

 

Do Libereckého kraje se většinou jezdí na lyže. Je toho tady ale daleko víc, co stojí za shlédnutí. A tak, když vám nebude přát počasí, nebo si od lyží budete chtít na chvíli oddychnout, zkuste navštívit místa, která vás přímo uchvátí. A která to jsou?

 

 

 

Ruční papírna Papyrea

Setkali jste se na vlastní oči s výrobou ručního papíru? Přesně tohle vám umožní v ve vesnici Zdislava v malebném zákoutí Ještědského hřebene, v ruční papírně Papyrea. Prohlídka malé rodinné papírny je zdarma, ovšem návštěvy se musí předem ohlásit. Vyrábí se tu například japonský papír, který je vhodný třeba na stínítka lamp či posuvné stěny, tak i například papír ze sloního trusu nebo papír se semínky, různými logy, okvětními lístky a podobně. Majitel pan Gorec, dříve bankéř v Praze, šel za svým snem. V roce 1999 totiž při cestování po Izraeli půl roku právě v podobné dílničce pracoval a zamiloval si to. Přestěhoval se do Zdislavy a dnes tu vyrábí ruční papír na zakázku, provádí exkurze, které zajímá celý proces výroby a pořádá dílničky pro děti i dospělé a teambuldingy pro manažery, kteří se tu skvěle odreagují.

 

Pačinek Glass

Jiří Pačinek je český umělecký sklář, který se spoluprací s výtvarníky postupně vypracoval až k mistrovské úrovni a speciálním postupům práce se sklem. Kromě výroby užitkových předmětů a vlastní volné tvorby uměleckých děl šíří povědomí o českém skle nejen doma ale především v zahraničí. V Lindavě u Cvikova, kde Jiří Pačinek ve venkovské roubené chalupě bydlí, přestavěl bývalou stodolu na malou sklářskou huť a spolu s pár pomocníky zahájil vlastní sklářskou uměleckou tvorbu. Na půdě v patře nad vlastní sklárnou je galerie s jeho autorským sklem. A protože je o jeho díla zájem, v nedalekých Kunraticích v roce 2015 otevřel na místě staré rozpadlé budovy novou sklářskou huť. Tento umělecký sklář vytváří podle vlastních návrhů jak vázy, mísy či plastiky, tak třeba i lustry. Díky tomu se do Lindavy sjíždějí nejrůznější osobnosti uměleckého světa, včetně módní návrhářky Blanky Madragi. Jeho sláva se donesla až k brunejské královně, pro kterou zase vytvořil originální vázy.

 

 

 

Náš tip: Pivovar Cvikov
Chcete-li se dobře v tomto regionu najíst, zkuste zajít do Pivovaru Cvikov. V restauraci Sladovna připravují pravá chutná česká jídla, která můžete zapít Pivy Lužických hor – 12 Klíč, 11 Hvozd, 10 Luž, 8 Sklář a Sváteční 13. Všechny piva jsou lahodná díky tomu, že se vyrábějí spodním kvašením bez pasterizace.

 

 

 

 

Vodní hrad Lipý

 

Hrad pochází ze 13. století, přičemž se z původní stavby dochovala je zřícenina a sklepy. Ty ovšem mají něco do sebe – můžete se tu totiž v tomto tajuplném podzemí nechat oddat! A nejen to, konají se tady i různé kulturní akce. Prohlídky začínají v
Centru textilního tisku, kde jsou návštěvníci seznámeni s hlavními milníky historie České Lípy a seznámí se s historií potiskování textilu.

 

 

Vlastivědné muzeum Česká Lípa

Vlastivědné muzeum a galerie s rozsáhlými historickými i přírodovědnými expozicemi umístěnými do prostor bývalého augustiniánského kláštera a rozhodně stojí za návštěvu. Najdete tu úžasné expozice přírody a historie regionu, Svět hmyzu a motýlů, Svět moří a oceánů, exotická zvířata, geologii a paleontologii. V Galerie jsou zase návštěvníkům pravidelně představována známé i méně známé tváře českých i zahraničních výtvarných umělců. Součástí muzea je také unikátní klášterní zahrada, původně koncipovaná ve stylu francouzské renesance, v níž se návštěvníci mohou těšit z květin, okrasných keřů a bylinné zahrádky.

 

 

Rozhledna Královka

Je jednou z nejznámějších rozhleden v Jizerských horách, která se vypíná nad střediskem Bedřichov na stejnojmenném vrchu.První dřevěná stavba byla postavena již koncem 19. století. V roce 1906 však byla po zničení postavená nová kamenná rozhledna. V roce 1934 byl k rozhledně přistaven rozlehlý horský dům. Rozhledna je vysoká 24 metrů a na vyhlídkovou plošinu vede 102 schodů. Na rozhlednu lze vystoupit během celého roku, je-li zavřena, klíče jsou k dispozici v recepci uvnitř chaty. Okolí rozhledy nabízí ideální podmínky pro těší turistiku a cyklovýlety. V zimě upravované běžecké stopy a v blízkém Bedřichově lyžařské sjezdovky.

 

Palace Plus

PALACE PLUS je největší prodejní centrum bižuterie Made in Jablonec a najdete tady naprosto vše – téměř 5 tisíc druhů bižuterie, volné perle a perličky, materiály pro hobby tvorbu bižuterie a mnoho dalšího. Fungují tu i tvůrčí dílny, kde si sami můžete zhotovit bižuterii podle svých vlastních představ. V prodeji je tady také užitkové a dekorativní sklo přímo od českých výrobců a tradiční skleněné vánoční ozdob, broušené exkluzivní dárky a stříbrné šperky Preciosa.

 

red

Foto: Liberecký kraj