Do termálních lázní v Sárváru

Lázeňské městečko Sárvár nadchne celou rodinu! Svými přírodními krásami, majestátním hradem, hudebními akcemi a hlavně termálními lázněmi nabízí skutečný odpočinek pro všechny věkové generace.

Sárvár leží na severu Maďarska, v srdci Západního Zadunají, na břehu řeky Ráby.Zásadním se pro město stal rok 1961, kdy zde byla při hledání ropy nalezena léčivá minerální voda. A rovnou hned dva druhy! Léčivá voda s obsahem alkalické kyseliny uhličité dosahuje teploty 43 C a vyvěrá z hloubky 1300 metrů. Vhodná je na léčbu pohybového ústrojí, zejména k rehabilitaci po úrazech. Druhý léčebný pramen tvoří voda s vysokým obsahem soli o teplotě 83 C, nikde na ni ale nenarazíte. Nechává se odpařit a pak se z ní vyrábí termální krystalová sůl Sárvári Termál Kristály. Sůl se používá jako přísada do koupele při léčbě onemocnění pohybového ústrojí, gynekologických a kožních chorobách. Pramen vyvěrá do veřejných lázní s velkým aquaparkem pro děti. V rámci vstupného si zde můžete zahrát plážový volejbal, fotbal nebo petangue, za příplatek je pak bowling, fittness a sauny.

Lázně s přírodním léčebným programem

Chcete-li si spíše užít klid, doporučujeme zdejší Spirit Hotel Thermal Spa, který získal ocenění za nejlepší wellness Evropy v roce 2010. Určitě by jich ale zasloužil mnohem víc, například za architekturu. Hned u vchodu v recepci vás uvítá umělý kráter, z něhož vytéká voda. Originální fontána, která napovídá, odkud se bere termální voda. I samotný pokoj vás okouzlí zejména kulatou postelí. A co až ochutnáte místní kuchyni, protože v ceně je polopenze. Snídaně i večeře probíhají formou bufetových stolů, ovšem zdánlivě obyčejná jídla chutnají tak, že si chcete přidat, ať už je to lečo, kachní paštika, pomazánka z řepy, losos a mnoho dalších delikates. Ve svém pokoji se pak převlečete do plavek a v županu dojdete do přízemí, kde jsou lázně. Bazén s termální vodou se nachází jak uvnitř, tak venku, stejně tak bazény s ohřívanou vodou. Nechybí řada masážních trysek, saunový svět s několika druhy saun, saunovacími ceremoniály a rozlehlé odpočívárny s nejmodernějšími lehátky. Všude vlají záclonky, takže si připadáte jako v paláci. Čtyři roky zde funguje i přírodní léčebný program, kdy vás lékaři vyšetří a doporučí léčbu bylinkami, případně zhodnotí léky, které užíváte, zda nemají vzájemné kontraindikace. Dopřát si můžete masáže a zdravotní koupele. Více na www.spirithotel.hu


Blátivý hrad

Symbolem města Sárvár, což v překladu znamená blátivý hrad, se stal renesanční hrádek Nádasdy vár. Pyšní se charakteristickou vstupní věží a obloukovitým mostem přes hradní příkop. Určitě si ho ale prohlédněte i zevnitř, kde vás jistě uchvátí slavnostní sál s obrazy malíře Hanse Rudolfa Millera s motivy bitev a fresky Stefana Dorffmeistera. V dalších sálech jsou vystavené předměty někdejších majitelů hrádku včetně Alžběty Báthoryové, nebo husarská sbírka. Dále se dozvíte, že v Sárváru spatřila světlo světa první maďarská kniha, překlad Nového zákona z pera Jánose Sylvestera z roku 1541. Nad vystavenou tiskárnou zůstává rozum stát, jak náročné bylo sázení dřevěných písmenek. Jinak na vnitřním nádvoří se v létě konají hudební koncerty pod širým nebem, festivaly, vinobraní nebo jarmarky. Z hradu se vypravte směrem doprava, do Arboreta umístěného v těsném sousedství hrádku. Na příjemné procházce jistě přijde vhod stín ze staletých platanů, lip, japonských akátů, černých smrků nebo sekvojí, které rostou na místě bývalých hradních příkopů. Na hlavním náměstí vám jistě neunikne pohled na radnici, kde je umístěna zvonkohra skládající se z více než dvaceti malých zvonečků. Jistě vám svou příjemnou melodií zpestří váš pobyt.

 

Události
červen – srpen: letní divadelní večery na hradním nádvoří
1. – 3. června: festival dechových kapel a festival mažoretek
13. – 15. července: gastronomický festival
3. – 4. srpna: motorkářský sraz a rockový festival
15. – 19. srpna: mezinárodní folklorní dny
28 – 31. srpna: festival pouliční hudby
22. září: vinobraní

 

 

Rady na cestu:
*Do Sárváru trvá cesta z Prahy zhruba čtyři a půl hodiny. Jede se po dálnici na Brno, přes Bratislavu, Pozsony, Rajka/Čunovo, Mosonmagyaróvár, Csornu a Vasegerszeg. Z Brna je cesta o dvě hodiny kratší. Budete ale potřebovat slovenskou (10 eur na deset dní) a maďarskou (desetidenní 2 975 HUF) dálniční známku.
*Platí se v maďarských forintech nebo platební kartou, přičemž za 1 Kč dostanete asi 8 HUF.
*Celodenní vstupné do veřejných lázní v Sárváru stojí 2900 HUF pro dospělého, pro děti od 3 do 14 let pak 1400 HUF. Vyplatí se ale rodinné vstupenky, například pro dvě děti a dva dospělé za 8500 HUF. Otevřeno je denně od 8 do 22 hodin. Více na www.badsarvar.hu
*Až vás vodní radovánky ve veřejných lázních přestanou bavit, vypravte se do dobrodružného parku, který s nimi sousedí. Projdete si zde naučnou stezku o rostlinách, nebojte, je také v češtině, vyzkoušíte si paintball, lukostřelbu, lezeckou stěnu nebo opičí dráhu o pěti úrovních.
*Více na www.info.sarvar.hu

 

 

jh

Foto: Spirit Hotel Thermal Spa